Sklepy przyszłości – jakie zmiany w najbliższych latach czekają nas w tradycyjnych punktach sprzedaży?

utworzone przez | lut 29, 2016 | Klient, Komunikacja, Visual Merchandising, Witryna sklepu | 0 komentarzy

Posiadasz sklep tradycyjny i z niepokojem czytasz informacje, że na przełomie kilkunastu najbliższych lat sprzedaż stacjonarna zniknie? Nie musisz się martwić! W Europie nadal ponad 90% konsumentów wybiera sprzedaż bezpośrednią rezygnując tym samym z internetowej. Przygotuj się jednak na zmiany. Postaw na to aby sprzedaż w sklepie była w 100% skoncentrowana na Klientach, spersonalizowana i …interaktywna.

Kim są polscy konsumenci?

Klienci w naszym kraju na przełomie lat dynamicznie ewoluują, rozwijają się. Zupełnie zmieniło się ich podejście do zakupów, ich planowanie czy wreszcie realizacja. Polacy są obecnie bardzo świadomi oferty, którą prezentują sklepy. Stale korzystają z Internetu, nie tylko stacjonarnie ale także wykorzystując do tego smartfony. Zapytani jednak o tendencje sprzedaży, zupełnie nie wyobrażają sobie świata bez sklepów stacjonarnych. Jak połączyć popularność handlu tradycyjnego z konsumentem hyper-connected, który w obecnych czasach stale jest zabiegany, ma coraz mniej czasu?

Oczy szeroko otwarte

Czego od powierzchni zakupowej oczekują klienci? Przede wszystkim – szerokiej oferty, takiej która atrakcyjnością nie będzie odbiegać od tej z Internetu. Ważny jest także doskonały kontakt ze sprzedawcą, jego wiedza i doświadczenie, które pomoże w dokonaniu wyboru. Co jeszcze? Obserwuj swoich konsumentów, zapytaj jakich zmian oczekują bądź czego brakuje im w Twoich placówkach. Pamiętaj, że kupujący stawiają obecnie także na tzw. czynności pre-zakupowe. Przed wizytą w salonie stacjonarnym 35% z nich sprawdza przed zakupem ofertę w Internecie, poszukuje inspiracji na stronach produktowych, czyta recenzje o produkcie, stara się zapytać bliskich o ich zdanie na temat towaru zanim ostatecznie zdecyduje się na zakup.

Przyszłość dokona niemożliwego

Chcesz nadążyć za nowoczesnym klientem? Połącz świat online oraz offline. To możliwe. Jaka jest największa zaleta zakupów online? Konsumenci zgodnie odpowiadają, że najważniejsze jest kontrolowanie wydatków, pewność najniższych cen, gwarancja zwrotu bądź wymiany towaru. Jak będą wyglądać sklepy przyszłości? Przede wszystkim staną się interaktywne i 100% skoncentrowane na konsumentach. Ważna jest także personalizacja oferty, czyli to, z czym dziś bez problemu radzą sobie sklepy online. Rozwiązania przyszłości będą dążyły także do zaangażowania klienta w zakupy. Wyobraźmy sobie ekrany, które rozpoznają płeć, wiek, nastrój konsumentów, dostosowując tym samym treść komunikatu do zdobytych danych. Niemożliwe? Te rozwiązania już istnieją! Tym samym oferowane produkty mają 60% większe szanse za zakup, niż ich klasyczna prezentacja na półce. Ciekawym rozwiązaniem będzie także planowanie tras zakupowych w markecie – w zależności od tego czego potrzebuje klient. Aby jednak nie wykluczyć tym samym zakupów przypadkowych, system przygotuje doskonały plan promocji na te dodatkowe, nieplanowane produkty. A co z płatnościami? Najważniejsze będzie skrócenie czasu płatności do minimum, anulując tym samym jakiekolwiek kolejki do kas. Istnieją już systemy, które zeskanują koszyk kupującego bez konieczności jego wypakowywania, podsumują wydatki – przekazując informacje o tym czy planowany budżet nie został naruszony. Brzmi doskonale!

KATEGORIE

POPULARNE WPISY

Nie przegap BACK TO SCHOOL

Nie przegap BACK TO SCHOOL

Nie przegap BACK TO SCHOOL!  Bądź gotowy na jeden z najlepszych sprzedażowych okresów w roku!...

TAGI